620137 г. Екатеринбург
ул. Комсомольская 6е, офис 213
e-mail:  [email protected]

+7 (343) 382-44-94

+7 (982) 660-660-8

Статьи

Sterowanie oświetleniem ulicznym: Rozważ niektóre schematy

 1. Zadania oświetlenia ulicznego
 2. Metody sterowania oświetleniem ulicznym
 3. Sterowanie ręczne
 4. Zdalne sterowanie
 5. Automatyczna kontrola
 6. System automatycznego sterowania
 7. Funkcje automatycznego sterowania
 8. Niezależna kontrola oświetlenia
 9. Co musimy zapalić
 10. Czego potrzebujemy
 11. Jak się połączyć
 12. Zbieramy programy

Dziś to piękno jest kontrolowane przez automatykę.

Latarnie na ulicy i szafka oświetlenia ulicznego zobaczyły wszystko. Wszyscy wiedzą, że ten sprzęt jest zaprojektowany tak, aby poruszać się wygodnie i bezpiecznie po ulicach. Ale jak działa system zarządzania nie jest dla wszystkich.

Spacer po takich ulicach jest nie tylko przerażający, ale i niebezpieczny.

Szczegółowo opowiem o systemie i używanym w nim sprzęcie. Ponadto udzielimy praktycznych porad, jak wdrożyć zarządzanie oświetleniem ulicznym w Twojej firmie lub miejscu w pobliżu domu, spółdzielni ogrodniczej lub firmy, w której pracujesz.

Aby pomóc wideo, które ujawnia możliwości takich systemów:

Zadania oświetlenia ulicznego

Gdy słońce zachodzi pod horyzontem, oświetlenie uliczne ma miejsce

Łatwiej byłoby całkowicie zrezygnować z regulacji, po prostu pozostawiając włączone światła uliczne przez cały czas, ale nie jest to opłacalne. Dlatego zamontuj system sterowania oświetleniem.

Mają kilka zadań:

 1. Pod koniec dnia włącz światła, wyłącz o świcie.
 2. Wykonuj te same operacje z pogorszeniem naturalnego oświetlenia ulic z powodu różnych czynników naturalnych.

Przy takiej mgle latarnie uliczne mogą trochę pomóc.

Pięćdziesiąt lat temu wykonywano tylko te funkcje, nikt nie dbał o oszczędność energii, a wdrożenie bardziej złożonych zadań było trudne i kosztowne. Nowoczesne systemy sterowania oświetleniem są bardziej funkcjonalne, dodatkowo dużo wiedzą.

Oszczędność energii jest jednym z głównych zadań elektronicznych systemów sterowania oświetleniem ulicznym

 1. Aby odłączyć cały sprzęt oświetleniowy lub jego część w celu oszczędzania energii elektrycznej.
 2. Określ kondycję systemu.
 3. Monitoruj zużycie energii.
 4. Zdalnie przesyłaj dane systemowe na panelu sterowania oświetleniem ulicznym.

Metody sterowania oświetleniem ulicznym

Istnieją trzy metody sterowania oświetleniem. Opowiedz o nich więcej.

Sterowanie ręczne

Włączanie świateł odbywa się ręcznie, każda lampa lub ich grupa jest kontrolowana przez operatora na miejscu.

W rzeczywistości jest to najstarszy sposób. Kiedy latarnik przeszedł przez ulicę i zapalił każdą lampę naftową lub gazową, a następnie zgasił je - była to pierwsza i oczywista realizacja tej metody. Na dziedzińcu naszego domu częściej kontrolujemy oświetlenie ręcznie (o automatyzacji poniżej).

Latarka realizuje ręczne sterowanie lampą gazową (nawiasem mówiąc, migawka jest nowoczesnym pracownikiem autostrady Brest)

Na dzień dzisiejszy w usługach komunalnych sterowanie ręczne jest stosowane tylko w sytuacjach awaryjnych lub podczas prac naprawczych.

Zdalne sterowanie

Jedno z pierwszych urządzeń do zdalnego sterowania oświetleniem ulicznym

Gdy wszystkie źródła zasilania w wiosce lub jej części zostały wykonane z oddzielnej elektrowni, funkcje latarnika zostały przeniesione na ich personel. Odpowiedzialna osoba, która stwierdziła, że ​​na ulicy jest już dość ciemno lub wystarczająco wcześnie, włącza lub wyłącza przełącznik, który dostarcza napięcie do sieci oświetlenia ulicznego.

Automatyczna kontrola

Tarcza najprostszej automatyzacji oświetlenia ulicznego

Tarcza najprostszej automatyzacji oświetlenia ulicznego

Podstacja transformatorowa

W tym przypadku poszczególne sekcje oświetlenia ulicznego, w zależności od stanu czujników i algorytmu, są włączane i wyłączane samodzielnie. Przejście do systemu automatycznego wiąże się z faktem, że konsumenci zaczęli stosować napięcie przy użyciu standardowych podstacji transformatorowych, które przekształcają wysokie napięcie na standardowe napięcie.

Stworzyło to dwa czynniki, które z góry określiły przejście na automatyzację:

 1. Instalacja (z wyjątkiem niektórych przypadków) oddzielnych podstacji tylko dla oświetlenia ulicznego jest nieopłacalna. Transformatory przekształcają teraz napięcie dla wszystkich odbiorców energii na terytorium.
 2. Ponadto, aby centralnie kontrolować włączanie i wyłączanie lamp ulicznych, należałoby wyciągnąć oddzielną linię do każdej podstacji zasilającej oświetlenie , co dodatkowo zwiększyłoby koszty.

Dlatego w latach 50. - 60. wprowadzono automatyczny system sterowania oświetleniem. Pracowała nad najprostszą dostępną wówczas zasadą. Na każdej podstacji zainstalowanej automatycznie, działającej na czujniki światła. Stało się ciemno - pobudzili światła, stało się światło - wyłączyli je.

Jednak w niektórych przypadkach czujniki zawiodły:

 1. z niewłaściwą kalibracją nie działały wyraźnie;
 2. ze względu na oświetlenie reflektorów lub nawet księżyc w pełni, światła mogą gasnąć w nocy;
 3. kiedy czujnik był zamknięty śniegiem, lodem, błotem lub kurzem, światło włączało się w ciągu dnia;
 4. w końcu czujnik może zawieść.

Rzadki czujnik światła

Następnie znaleźli kolejną istotną wadę, która objawiła się w momencie, gdy zaczęli myśleć o oszczędzaniu - dlaczego w nocy, jeśli nie ma ruchu ludzi i transportu, próżno jest spalać elektryczność. Dlatego czujniki światła zaczęły blokować się za pomocą przekaźnika czasowego. Zegar wyłączał całkowicie wszystkie światła lub ich część na dziedzińcach i słabo zaludnionych ulicach w przerwie, na przykład od jednej do czwartej rano.

Później pojawiły się tak zwane przekaźniki astronomiczne (na zdjęciu poniżej). W nich oprogramowanie oblicza czas zmierzchu i świtu w danym miejscu zgodnie z wprowadzonymi współrzędnymi, a na podstawie obliczeń daje sygnały do ​​przełączania. Przekaźnik realizuje również funkcję wyłączania i włączania w określonych godzinach.

Przekaźnik realizuje również funkcję wyłączania i włączania w określonych godzinach

Przekaźnik astronomiczny

Rada Jeśli korzystasz z przekaźnika astronomicznego, najłatwiejszym sposobem jest znalezienie współrzędnych swojego miejsca bez użycia zwykłych map, ale za pomocą nawigatora. Spowoduje to powiązanie Twojej lokalizacji w ciągu ułamka sekundy.

Czujniki światła pozostało tylko do kontrolowania nieoczekiwanego zmniejszenia naturalnego światła, na przykład z powodu mgły. System astronomiczny oparty na zegarze wydaje się idealny (większość systemów oświetlenia ulicznego w małych społecznościach działa na ich podstawie).

Ale nadal ma wady:

 1. Aby przeprogramować system na inny czas reakcji (na przykład podczas wakacji), konieczne jest ominięcie wszystkich podstacji. To zajmuje dużo czasu (wiem z własnego doświadczenia).
 2. Obecność osoby jest również wymagana do identyfikacji usterek, odczytów z urządzeń pomiarowych energii elektrycznej.

Dlatego dziś coraz częściej korzystają z automatycznych systemów kontroli opartych na nowoczesnych technologiach cyfrowych. Łączą one sterowanie automatyczne i ręczne. Rozważ wdrożenie jednego z typowych systemów.

System automatycznego sterowania

Schemat strukturalny jednej z opcji automatyzacji sterowania oświetleniem ulicznym

Sprzęt składa się z dwóch poziomów:

 • Pierwszym z nich jest dyspozytorski panel sterowania oświetleniem ulicznym, zlokalizowany w przedsiębiorstwie odpowiedzialnym za sieci oświetleniowe (Gorsvet lub obiekty użyteczności publicznej). Kontrolowane przez opiekuna lub dyspozytora. Przepływają do niego wszystkie informacje z niższego poziomu, a parametry lub programy jego pracy są zmieniane.

Centrum sterowania dyspozytorem oświetlenia ulicznego

 • Dół - panel sterowania oświetleniem ulicznym znajduje się w sekcjach sieci oświetlenia. Tarcze zamieniają pracę urządzeń oświetleniowych i kontrolują ich stan bez obecności pracowników.

System sterowania oświetleniem tarczowym ASUNO

Związek między górnym i dolnym poziomem można wykonać na kilka sposobów. Z reguły sprzęt dostarczany przez producentów obsługuje wszystkie funkcje. Dlatego firma wybiera opcję najbardziej korzystną dla konkretnej sytuacji. Czasami system korzysta jednocześnie z wielu kanałów.

Dlatego wymieniamy wszystkie sposoby przełączania:

 1. Kanał modemu - przez linie zwykłej sieci telefonicznej. Jeden z najtańszych sposobów. Jedyną wadą jest to, że sieć telefoniczna nie zawsze jest w pobliżu, a ułożenie osobnej linii może być kosztowne. Również w przypadku połączenia telefonicznego musisz dokonać przynajmniej niewielkiej, ale nadal opłaty.
 2. Kanał GSM - korzystanie z sieci komórkowej. Sprzęt jest niedrogi, możesz połączyć się szybko i prawie wszędzie. Wadą jest znaczna płatność za korzystanie z sieci.
 3. Linie LAN - jednostka sterowania oświetleniem ulicznym i wyposażenie kontrolera są połączone skrętką. Kanał ten nie wymaga płatności za komunikację z organizacjami zewnętrznymi, ale wymaga ułożenia linii w każdej szafie. Jest to korzystne tylko przy niewielkim oddaleniu wyposażenia górnych i dolnych poziomów.
 4. Radio - jak widać za pomocą radia. Sprzęt jest droższy niż w innych przypadkach, ale płatność za kanał nie jest wymagana. Minus one - słaba odporność na zakłócenia.

Funkcje automatycznego sterowania

Wymieniamy główne cechy systemu i zauważamy, że wszystkie operacje i transfer danych są przeprowadzane w czasie rzeczywistym, z możliwością pracy nie z każdym panelem sterowania osobno, ale także w celu ich grupowania.

Funkcje zarządzania:

 1. włączanie i wyłączanie każdego źródła światła na polecenie;
 2. programowanie włączenia oświetlenia w czasie lub stanu czujników (światła i innych), możliwe jest wprowadzenie godzinowego, kalendarzowego i sezonowego harmonogramu pracy;
 3. przełączanie fazowe linii energetycznych urządzeń oświetleniowych, w tym oprogramowania - według czasu lub w zależności od parametrów mocy na wejściu do szafy;
 4. wymuszone ponowne uruchomienie systemu mikroprocesorowego szafy sterowniczej.

Funkcje kontrolne:

 1. kontrola stanu linii łączących oświetlenie (niezależnie od tego, czy występuje napięcie, jego parametry, prąd, obecność zwarcia, zniekształcenia fazowe, cosinus phi);
 2. kontrola stanu linii wejściowych (niezależnie od tego, czy napięcie jest jego parametrami, prądem, brakiem równowagi faz, cosinus phi);
 3. kontrola stanu styczników i wyłączników na wyjściach (włącz / wyłącz);
 4. kontrola urządzenia do pomiaru energii elektrycznej (odczyty, szczyty, taryfy);
 5. kontrola nieautoryzowanego dostępu do szafy (po otwarciu bez pozwolenia lub hakowaniu informacje są wysyłane do dyspozytora);
 6. stan linii komunikacyjnych (poziom sygnału itp.);
 7. diagnostyka awarii systemu;
 8. kontrola pożarów, czujniki sygnalizują gwałtowny wzrost temperatury.

System sterowania oświetleniem ulicznym prawie zawsze ma wbudowany zasilacz. Po odłączeniu zasilacza pozostaje on w kontakcie przez co najmniej godzinę i informuje o zmianach parametrów.

Warto również zauważyć, że przechowywanie danych jest prawie zawsze powielane. Informacje o sytuacji są rejestrowane i przechowywane nie tylko w wyposażeniu sterowni, ale także w wyposażeniu szaf (panele sterowania w terenie). Jeśli nie było połączenia, możesz przywrócić bieg zdarzeń za pomocą pamięci panelu sterowania (jak wspomniano powyżej, jest nieulotna).

Niezależna kontrola oświetlenia

Jeśli mówimy na przykład o małym obszarze, takim jak działka w pobliżu domu lub zakład produkcyjny o niewielkich rozmiarach (nie więcej niż 100 x 100 metrów), nie ma potrzeby stosowania złożonych systemów sterowania oświetleniem ulicznym.

Zdalne sterowanie również nie jest konieczne (nawet ze smartfonem). Po włączeniu żądanej aplikacji możesz przejść w górę i włączyć przełącznik mechaniczny. Na takim terytorium rzadko instalowano więcej niż kilkanaście lamp. Wyjątkiem jest sytuacja, w której sterowanie latarniami ulicznymi jest połączone z domem lub systemem bezpieczeństwa.

Dlatego przeanalizujemy, w jaki sposób zorganizować własnymi rękami system sterowania oświetleniem ulicznym dla małego obszaru. Ona, jak pokazuje praktyka, może znacznie obniżyć koszty dostaw energii.

Co musimy zapalić

Najpopularniejszy podział na następujące grupy lamp:

 1. Lampy, które palą całą ciemną porę dnia (wszystko zależy od pragnień właścicieli) zazwyczaj mają je przed głównym wejściem.
 2. Drogi na terytorium powinny być oświetlone tylko wtedy, gdy pojawią się ludzie lub pojazdy (patrz Oświetlenie ogrodowe i pasy do samodzielnego montażu ). Ta zasada dotyczy obszarów, w których pojawienie się nieproszonych gości (w celu ochrony).
 3. Oświetlenie fasadowe , dekoracyjne oświetlenie lub świąteczne oświetlenie - powinno być oświetlone tylko wieczorem.
 4. Plac zabaw przed bramą wejściową i garażem. Może być oświetlany tylko przy podejściu technologii, a nie ludzi.

Czego potrzebujemy

Oprócz przewodów i osprzętu będziesz musiał zakupić więcej szczegółów. Wszystko nie jest drogie i nie brakuje, podajemy dla nich przybliżone ceny.

 • Przekaźnik czasowy - cena od 300 rubli.

Przekaźnik czasowy

 • Przekaźnik astronomiczny - od 500 rubli.
 • Przekaźnik światła (czujnik zmierzchowy) - od 500 rubli.

Przekaźnik światła (zmierzch) ze zdalnym czujnikiem

 • Przekaźnik pojemnościowy (czujnik obecności lub zbliżeniowy) - od 500 rubli.

Przekaźnik pojemnościowy

Zaznaczam, że są to ceny rosyjskie, wszystko można kupić i taniej w Internecie (nie biorąc pod uwagę jakości).

Jak się połączyć

Wszystkie te części (o nowoczesnym wyglądzie) są zasilane przez standardową sieć 220 V i mogą przełączać przyzwoite obciążenie. Oznacza to, że pośrednie przekaźniki i styczniki, transformatory obniżające napięcie nie są potrzebne, wystarczy pomyśleć o ochronie przed przeciążeniem.

Schemat okablowania jest prawie zawsze wskazywany na obudowie, łącznie z przewodami do sygnalizacji blokady / odblokowania. Dodatkowo przypisanie terminali określa instrukcje. Nawet przy minimalnej (ale pewnej wiedzy o elektrotechnice) problemy nie pojawią się.

Zbieramy programy

Powiemy Ci, co i jak ubiegać się o każdy oświetlony obiekt (terytorium):

 1. Przed wejściem - wystarczy podłączyć przekaźnik astronomiczny lub przekaźnik oświetlenia. Awarie spowodowane różnymi okolicznościami nie są krytyczne, co zresztą dotyczy wszystkich innych przypadków.
 2. Sposoby poruszania się po terytorium - zadanie jest trudniejsze. Rozwiązujemy to w ten sposób: przy wszystkich wejściach i wyjściach instalujemy czujniki obecności, przekazują sygnał do przekaźnika czasowego, który powinien włączyć oświetlenie, na czas którego wystarczy droga. Aby system nie został włączony w ciągu dnia, przewidujemy jego blokowanie za pomocą czujnika światła lub przekaźnika astronomicznego.
 3. Oświetlenie i oświetlenie - przez przekaźnik astronomiczny włącz się po zachodzie słońca, gasisz, gdy wszyscy śpią. Jeśli mówimy tylko o oświetleniu na święta, można użyć zwykłego timera (przez kilka dni czas zachodu słońca niewiele się zmieni).
 4. Wejście do samochodu - jeśli masz automatyczną bramę, kontroler, który nimi steruje, ma najczęściej wyjście sterujące oświetleniem. Jeśli nie - najlepszy sposób korzystania z czujnika światła.

Ale musisz to zrobić, aby zareagował tylko na reflektory nadjeżdżającego samochodu. W tym celu - przymocuj kaptur do wizjera (rura o małej długości i odpowiedniej średnicy), wykluczając zewnętrzne oświetlenie.

Instalujemy czujnik nie na desce rozdzielczej, ale w miejscu, w którym spadnie on pod zasięg reflektorów przy wejściu. Dodatkowo można zablokować włączenie oświetlenia po południu za pomocą przekaźnika czasowego.

To wszystko, o czym chcieliśmy porozmawiać o tym, czym jest system sterowania oświetleniem ulicznym. Będziemy zadowoleni, jeśli nasz artykuł ci pomoże. Żyj bezpiecznie, ale nie przepłacaj za prąd.

Новости

Чемпионат Европы по пауэрлифтингу — 2014. Итоги
11 мая в столице Болгарии Софии подошел к концу чемпионат Европы по пауэрлифтингу. Соревнования проводились в двух весовых категориях — до 120 кг и свыше 120 кг, и в двух зачетах — личном и командном.

Прогнозы на Лигу чемпионов УЕФА
Лига Чемпионов в своем совершенном формате известна с 1992 года. Турнир существовал еще в далеком 1955 году и со временем трансформировался в совершенно уникальное явление в мире спорта. Лига Чемпионов

Ливерпуль - Порту. Прогноз на матч Лиги Чемпионов (06.03.2018)
Во вторник, после недельной паузы, возобновится Лига Чемпионов. Первыми, на «Энфилде», сыграют «Ливерпуль» и «Порту». По большому счету, интрига убита на «Драгау» — как же тогда пройдет второй поединок

Церемония открытия чемпионата мира по футболу 2018: дата, где состоится
Церемония открытия чемпионата мира по футболу 2018 – торжественная прелюдия к самому важному футбольному празднику четырёхлетия. Где и когда пройдёт мероприятие? Как будет выглядеть его программа? Какие

Татьяна Кит и Юлия Ткач-Остапчук призеры Чемпионата мира по вольной борьбе. Репортаж из Лас-Вегаса-2015.
11 сентября 2015                      Только что в Лас-Вегасе, США завершился пятый день чемпионата мира по

Чемпионат и первенство Сибири по кобудо
В Барнауле прошли чемпионат и первенство Сибири по кобудо. В турнире приняло участие более 250 спортсменов из пяти регионов Сибири. Сборная Алтайского края заняла первое место в командном зачете и первенства,

Евгений Наер: Кто сказал, что чемпионка поменяется?
Тренер женской сборной России не только успешно играет сам и работает с шахматистками, но и прекрасно комментирует различные турниры. В эти дни он ведет трансляцию женского чемпионата мира на русском языке.

Прогнозы на чемпионат Англии
Чемпионат Англии (Английская Премьер-Лига) заслуженно считается одним из сильнейших клубных чемпионатов не только Европы, но и мира. Вслушайтесь в эти названия: Ливерпуль, Манчестер Юнайтед, Арсенал, Челси,

Плющенко сенсационно проиграл чемпионат России и отказался от участия в турнире одиночников на Олимпиаде
Выступления мужчин-одиночников на чемпионате России в Сочи, который считается отборочным на Игры-2014, завершились сенсационным результатом. Петербуржский фигурист, олимпийский чемпион Евгений Плющенко

Чемпионат мира 2010 - отборочные матчи.
Сборная России в первом официальном матче 2009 года уверенно обыграла в "Лужниках" команду из Азербайджана со счетом 2:0. Игра получилась на редкость скучной и небогатой на события. В первом тайме сборная

последние новости на сайте